środa, 23 lutego 2011

14.

Ostatnia kartka, którą przygotowałam na dzisiaj przyszła do mnie oficjalnie z Portugalii. portugalska śpiewaczka fado, powszechnie uważana za najwybitniejszą reprezentantkę tego gatunku. Kto choć raz słyszał fado wie, że nie sposób nie zakochć się w tej muzyce- mimo, że wielu uważa, że jest zbyt 'smętna'.

Słowo o fado dla Was. Istnieją dwa podstawowe rodzaje klasycznego fado: fado z Lisbony (śpiewane zarówno przez mężczyzn jak i kobiety) i śpiewane wyłącznie przez mężczyzn fado z Coimbry. Niekiedy wyróżnia się jeszcze fado z Porto, ale większość znawców uważa je za imitację lizbońskiego.

Fado pozostaje gatunkiem muzycznym uprawianym prawie wyłącznie w swojej ojczyźnie – Portugalii. Wyjątkiem jest Japonia, gdzie jest garstka artystów śpiewających fado po japońsku (chociaż należy zaznaczyć, że zdaniem znawców gatunkowych fado zaśpiewane w innym języku niż portugalski, to już nie jest fado).

Amalia pochodziła z ubogiej rodziny, zamieszkałej w nadrzecznej dzielnicy Wielokrotnie występowała za granicą. Do najważniejszych jej kocertów zalicza się występy w Paryżu, Londynie i Rzymie.. Równie ważny był dla jej popularności na świecie udział w 1950 roku w koncertach związanych z planem Marshalla, gdzie z każdego kraju będącego jego beneficjentem wystąpił jeden artysta, artystka lub zespół. Chętnie występowała wspólnie ze śpiewakami operowymi i lubiła słuchać muzyki poważnej.
Została pochowana na cmentarzu Prazeres w Lizbonie, a następnie jej prochy przeniesiono do Narodowego Panetonu .Po jej śmierci w Portugalii ogłoszono trzydniową żałobę narodową.W pogrzebie uczestniczyło ponad sto tysięcy osób.

Na zakończenie: http://www.youtube.com/watch?v=jt0WUyrG8b8

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz