czwartek, 24 lutego 2011

15.


Oficjalna kartka z Rosji - moja ulubiona seria! Zimowy widoczek ;) Jako, że miasto to będzie pojawiało się jeszcze niewątpliwie na tym blogu pozwolę sobie w tym momencie podać tylko kilka ciekawostek o jego nazwie, która dość często ulegała zmianie.

Najpierw, na cześć cara Piotra miasto nazywało się Sankt Piterburh, co było wzorowane na niderlandzkiej wymowie Sint Petersbutg – caprzez pewien czas przebywał związane było to z pobytem cara w młodości w Holandii. Później ustabilizowała się nazwa w obecnym  brzmieniu.
Po wybuchu I wojny światowej niemiecko brzmiącą nazwę zamieniono ze względów patriotycznych na jej rosyjskie tłumaczenie Piotrogród. Ponad dziesięć lat później w styczniu roku 1924 miasto zostało Leningradem  ( ku pamięci zmarłego Lenina) - i zapewne wielu z Was, starszych ode mnie pamięta właśnie tę nazwę. Po upadku ZSRR w listopadzie 1991 mieszkańcy miasta głosowali czy przywrócić miastu  dawną nazwę. I tak też się stało.

Pitier – to z kolei nieoficjalna,  potoczna nazwa miasta, która funkcjonowała już XIX wieku. było używane zarówno w czasach radzieckich, jak też obecnie. Stosuje się też określenie "północna stolica".

Zalecaną polską nazwą miasta- czyli tak zwanym EGZONIZMEM [kolejne mądre słowo do kolekcji :D] jest sama forma Petersburg. W 2006 specjalna komisja dopuściła używanietak zwanego egzonimu wariantowego Sankt Petersburg, w dalszym ciągu zalecając w języku polskim używanie nazwy Petersburg.

Od siebie dodam, że miasto poznałam mając kilka lat i oglądając jedną z moich ukochanych bajek- Anastasię.

Dlatego też posłuchajcie:

http://www.youtube.com/watch?v=X0V-S7Oq-Qg


.


2 komentarze:

  1. Twoja Rosja pokazana zupełnie od mało znanej strony. Piękna kartka!

    OdpowiedzUsuń