środa, 9 lutego 2011

8.Dzisiaj przyszedł czas na Amerykę- przed wami nocny widok (takie uwielbiam) Oklahoma City- stolicy stanu Oklahoma,  mówiąc niegramatycznie położony mniej więcej na środku USA ;)  Jest to ośrodek typowo- przemysłowo handlowy.

Na uwagę zasługuje jednak parę ciekawostek. Przede wszystkim, że pod koniec XX wieku odnotowano w tym mieście najszybciej wiejący huragan na świecie ( 512 km/h). Znajduje się tam też ZOO- najstarsze na południowym zachodzie Stanów. Można wybrać się też do Narodowego Muzeum Kowbojskiego czy też do Ogrodu Botanicznego Myriad (oglądałam zdjęcia- są fantastyczne!)

Jeśli chodzi o ważne daty... To w 1889 miasto zostało założone dla... białych osadników. Inną ważną datą jest rok 1995- miał tam wtedy miejsce zamach terrorystyczny na budynek federalny im Alfreda Murraha.  Wybuchła wtedy ciężarówka wypełniona azotem i ropą naftową. Sprawca zamachu w 2001 został stracony, a jego wspólnik wciąż siedzi w rygorystycznym więzieniu w Colorado, skazany na dożywocie bez możluwośći ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie...

Do czasu WTC był to największy taki zamach w USA. Zginęło 168, a ponad 600 zostało rannych. Co więcej, wybuch zniszczył ponad 300 budynków w promieniu 6 ulic od miejsca zamachu. W Oklahoma City możemy zwiedzić wiec także Muzeum Pamięci Ofiar tego zdarzenia...

Trochę historii ode mnie, a  i kartka bardzo mi się podoba ;)

Dla ulubionych mam specjalny album- niestety pojawiło się wiele nowych 'ulubionych' i nie ma dla nich miejsca w albumie. Ta kartka jest jedną z obecnych w tym pierwszym albumie ;)

1 komentarz:

  1. Aż dziw, że to Ameryka, tak tam spokojnie na ulicy.

    OdpowiedzUsuń